Siren Marine Shore Power Relay - 240V [SM-ACC-ACRE-240]
Regular price
Regular price
Sale price
Shipping calculated at checkout.
Quantity
Couldn't load pickup availability
Shore Power Relay - 240V
The 240VAC Shore Power Relay is used to detect presence and loss of AC shore power. The relay is meant to be hardwired directly to your AC distribution panel. This relay is the hard wired alternative to the Siren Marine Shore Power Sensor Plug for boats with 240VAC systems.
Features:
- Coil Voltage: 240VAC
- Contact Current: 10A