Lenco 18" x 14" Heavy Duty Performance Trim Tab Kit w/LED Indicator Switch Kit 12V [RT18X14HDI]
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Quantity
Heavy Duty Performance Trim Tabs
Fast response electric actuators for precise control. Fully submersible. All Plug & Play Deutsch connections. Blades are Electro-Polished 12 Gauge - 304 SS with 1" turned up edges, 85 degree inside taper, and 1/4" diameter hinge pin. Extreme Duty actuators with 5/16" SS bolts. Kit is factory assembled with full transom back plate, mechanical strain relief cable seal, adjustable C-channel mounting brackets, and 3.75" sacrificial anodes.
We make the best boats better!™
  • Actuator speed is precise and controllable so there are no surprises at top speeds
Actuators
  • Instant response
  • Fully submersible, maintenance-free and sealed for life
  • High-impact, 50% glass fiber-filled, ultraviolet-resistant nylon case
  • 5/16" stainless steel bolts
Tactile Switch w/ Indicator LED for all Single Actuator Trim Tab Systems
Features:
  • Self-contained, sealed keypad
  • Self-contained, sealed control box module
  • Fade/smudge-proof, laser engraved graphics
  • Plug & play switch wiring harness connector
  • Includes 36" power pigtail for control box
  • 2" hole cut-out size, overall size 2.75" x 2.75"