Furuno 12V-24V 7 Amp Converter f/DRS12AX X-Class Open Array - Newmar [NEW-12V-24V-7A]
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Quantity
12V-24V 7 Amp Converter for DRS12AX X-Class Open Array - Newmar
Newmar 12-24-7 Step Up Dc-Dc Converter 7amp Conitnuos
In the Standard, Non-Isolated Series the 12V input and 24V output share a common negative ground and are ideal when installing certain electronics that operate better on 24 volts when a robust 12 volt system exists. Models available in outputs of 7, 16 and 25 amps.
Standard, Non-Isolated Series
  • Intended for use on negative ground systems
  • 10 -15 VDC input range
  • 7 Amp output
  • Current limited, voltage spike suppression, automatic thermal shutdown and recovery
Specifications:
  • Input: 10 - 15V DC
  • Output: 27.2 VDC +/-5% at extreme temperature load, input, tolerance, etc.
  • Ripple: <100mV P-P
  • Regulation: +/- 5% Line/Load
  • Duty Cycle:
  • Intermittent: 2 minutes, 20% duty
  • Continuous: 24 hours, 100% duty
  • Operating Temp: -25º - 30º C, derate linearly from 30 to 0% @ 80º C
Mechanical
  • Efficiency: 93% - Typical.