Dual Pro SS4 Auto 4 Bank Battery Charger w/3 Bank B.O.S. [SS4AUTO/BOS12V3]
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Quantity
SS4 Auto 4 Bank Battery Charger with 3 Bank B.O.S.
This kit combines Dual Pro’s B.O.S. Battery Optimization System - 12V - 3-Bank (PN: BOS12V3) and Dual Pro’s SS4 Auto 40A - 4-Bank Lithium/AGM Battery Charger (PN: SS4AUTO).
B.O.S. (Battery Optimization System) - 12V - 3-Bank
B.O.S. keeps packs balanced, enabling maximum performance, and quadruple run time on the water.
Features:
  • Available in 6V, 8V, and 12V configuration
  • Up to six batteries in a series
  • Battery Selection and Prediction (BSAP-24) algorithm
  • Less than 1mA sleep mode
  • Transfer rate up to 7.5A
  • Self-powered
  • Any type of battery chemistry
Used in Any Application Where Batteries Are in Series:
  • Marine
  • Golf
  • Industrial
  • Aerial Equipment
  • Solar Power
  • Electrical Vehicles
  • Communications
  • Defense/Military
SS4 Auto 40A - 4-Bank Lithium/AGM Battery Charger
Latest Technology:
  • Detects if a battery is Lithium or AGM
  • Automatically charges both Lithium and AGM batteries for optimal performance
  • Fully automatic. Completely and safely charges both Lithium and AGM batteries
  • Algorithms designed and validated with battery manufacturers for a 100% charge